Mała duża rzecz. Tak najprościej można opisać najmniejszy uchwyt rowerowy świata. Clug firmy Hornit, bo o nim będzie poniższy artykuł, to minimalistyczny wieszak o designerskim wyglądzie, który z powodzeniem wkomponuje się w każdą przestrzeń. Co najważniejsze, dzięki niemu zaoszczędzimy sporo miejsca w mieszkaniu jak również będziemy trzymali rower blisko siebie 🙂

Kilka słów o…

Testowany przeze mnie egzemplarz to model Clug Roadie w rozmiarze „S”. Jest to dwuelementowa konstrukcja, dostosowana do opon o szerokości 23 – 32 mm, o maksymalnym udźwigu 6kg – 13 kg. Nie oznacza to, że jeśli posiadacie rower o oponach, których szerokość nie mieści się w zadanym zakresie, skazani jesteście na „wieszakowy niebyt” 🙂 . Clug dostępny jest w również w innych rozmiarach o zróżnicowanej kolorystyce:

  • S (roadie) – 23-32 mm, 1 – 1,25”, udźwig 6 – 13 kg; dostępny w kolorach: czarny, biało – czarny, biało – pomarańczowy;
  • M (hybrid) – 33-42 mm, 1,3 – 1,75”, udźwig 8 – 20 kg; dostępny w kolorach: biało – czarny, biało – pomarańczowy;
  • L (mtb) – 43-62 mm, 1,8 – 2,5”, udźwig 8 – 20 kg; dostępny w kolorach: biało – czarny, biało – pomarańczowy;
  • XL (mtb XL) – 58-69 mm, 2,3 – 2,7”, udźwig 8 – 20 kg; dostępny w kolorach: biało – czarny, biało – pomarańczowy;
  • XXL (plus) – 70 – 81 mm, 2,75 – 3,2”, udźwig 8 – 20 kg; dostępny w kolorach: biało – czarny, biało – pomarańczowy.

Osobiście swojego Cluga wykorzystuję zamiennie zarówno z rowerem na 23 mm, jak również na 30 mm oponach. W obu przypadkach uchwyt trzyma stabilnie.

Całość wykonana jest z dobrej jakości plastiku, który pod naciskiem opony delikatnie się rozszerza, a następnie wraca do swojego stanu pierwotnego jednocześnie przytrzymując koło na miejscu. Należy wiedzieć, że uchwyt nie służy do wieszania roweru w dosłownym tego słowa znaczeniu. Clug został zaprojektowany w ten sposób, aby przynajmniej jedno koło miało kontakt z podłożem. Rower możemy ustawić w pozycji pionowej jak również poziomej, jednak cały ciężar jednośladu powinien spoczywać na ziemi.

Uchwyt mocujemy do ściany za pomocą dwóch kołków (załączonych do zestawu). Sam montaż jest bajecznie prosty, ponieważ producent w dość oryginalny sposób podszedł do funkcji jaką w tym wypadku spełnia opakowanie. Kartonik w którym otrzymujemy Clug’a, poza swoją oczywistą funkcją, jest również szablonem którym możemy, a nawet powinniśmy posłużyć się podczas wiercenia otworów. Poza wskazaniem dokładnych miejsc montażowych, sam kartonik jest również „pojemniczkiem” do którego będzie spadał pył wydobywający się spod wiertła wiertarki. Tu ważna uwaga – instalacja Clug’a możliwa jest wyłącznie do ścian/powierzchni zapewniających solidne osadzenie wkrętu/kołka (np. beton, cegła). Nie zaryzykowałbym natomiast powieszenia roweru na płycie kartonowo-gipsowej. Mogłoby się to źle skończyć – dla ściany 🙂 .

Wracając do kartonika. Poza wcześniej wspomnianymi funkcjami, znajdziemy tu również informacje (napisane z przymrużeniem oka) dot. sposobu sprawdzenia szerokości opony, montażu uchwytu (krok po kroku), jak również informacji dot. właściwego wykorzystania Cluga względem roweru (i nie tylko 🙂 ).

Przedstawicielem marki Hornit na Polskę jest firma Scood, w której sklepie internetowym możemy nabyć uchwyty (link pod zdjęciem)

Clug roadie

Podsumowanie

Clug to estetyczny wieszak, który może nam ułatwić zagospodarowanie niewykorzystanych dotychczas zakamarków mieszkania, tworząc z nich jakże ważne miejsce przechowywania roweru 🙂 . Istotne jest również, że po zdjęciu jednośladu ze ściany, uchwytu w zasadzie nie widać- zlewa się z otoczeniem. Dla tych natomiast którzy chcieliby wyeksponować wieszak, może stanowić designerski element nowoczesnego wystroju wnętrza.