Rynek oferujący rowery MTB czy CX przesycony jest masowo produkowanymi jednośladami – ich różnorodność jest ogromna, a wybór właściwego modelu przyprawia o ból głowy. A co w przypadku, jeśli chcielibyśmy zakupić wymarzonego „górala” od podstaw skonfigurowanego zgodnie z naszymi potrzebami i preferencjami? Z odpowiedzią przychodzi firma Konwa Bike z Wilkowic, której założycielem i właścicielem jest zawodowy kolarz górski i przełajowy Marek Konwa. Bo kto lepiej niż wielokrotny mistrz Polski seniorów, medalista mistrzostw świata w kategorii U-23 w obu dyscyplinach a zarazem olimpijczyk z Londynu, może lepiej doradzić w zakresie zakupu właściwego roweru?

Marka Konwa Bike powstała w 2012 roku, gdzie do dnia dzisiejszego Pan Marek wraz z żoną dbają o to, żeby klient który zwróci się z prośbą o pomoc w wyborze, skonfigurowaniu oraz złożeniu roweru, w efekcie końcowym otrzymał produkt, który będzie idealnie dopasowany do jego potrzeb. Dzięki doświadczeniu nabytemu przez kilkanaście lat zawodowego ścigania, mamy pewność, że rower sygnowany przez Marka Konwę został skonfigurowany w taki sposób, aby maksymalnie wykorzystać zarówno potencjał maszyny jak również umiejętności klienta.

Powstawanie rowerów

Wszystkie rowery są składane własnoręcznie w domowym warsztacie właściciela, gdzie dzięki indywidualnemu podejściu do klienta, zamawiający ma gwarancję otrzymania najwyższej jakości produktu.

Cały proces powstawania jednośladu rozpoczyna się od przeprowadzenia wywiadu z przyszłym właścicielem – do czego ma służyć rower, w jakich warunkach i na jakich trasach ma być użytkowany, oraz jakie są preferencje przyszłego właściciela odnośnie planowanego osprzętu. Podjęcie ostatecznej decyzji należy oczywiście do klienta, niemniej jest to o tyle prostsze, że zamawiający ma zapewnione wsparcie merytoryczne ze strony „prosa”, z którego doświadczenia warto skorzystać.

Wszystkie rowery budowane są na bazie karbonowych ram, które do Polski importowane są jako gotowe produkty z taiwańskich fabryk, w których powstają również ramy największych marek rowerowych w Europie.

Przed wprowadzeniem do sprzedaży konkretnego modelu ramy, Marek Konwa przez okres ok. roku osobiście testuje dany produkt, aby ostatecznie mieć możliwość wprowadzenia drobnych poprawek przed wprowadzeniem ich do produkcji seryjnej.

Oferowany przez Konwa Bike osprzęt to starannie wyselekcjonowane części topowych producentów – ich wybór nie jest duży, ale za to jakość nie pozostawia wiele do życzenia.

Dla osób które jeszcze wahają się przed wyborem konkretnych rozwiązań, bądź „na spokojnie” chciałyby przeanalizować poszczególne konfiguracje, mają możliwość skorzystania z konfiguratora dostępnego na stronie Konwa Bike. Jest to o tyle ciekawe rozwiązanie, że narzędzie automatycznie selekcjonuje części jednocześnie odrzucając niekompatybilne rozwiązania. Taki system pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu, natomiast w efekcie końcowym otrzymujemy pełną specyfikację wymarzonego roweru wraz z jego wagą całkowitą oraz ceną.

Jeśli nadal nie jesteśmy pewni czy rower „będzie nam leżał”, zawsze możemy umówić się na jazdę testową po pobliskich singlach u boku mistrza lub wybrać się na indywidualny trip. Konwa Bike dysponuje rowerami demo zbudowanymi na bazie wszystkich oferowanych przez siebie modeli ram w każdym dostępnym rozmiarze, a podczas jazdy z Markiem Konwą możemy uzyskać cenne porady odnośnie fittingu, właściwej koniguacji roweru czy techniki jazdy w terenie.

Ramy

Jak wcześniej wspominałem, wszystkie ramy Konwa Bike produkowane są w taiwańskich fabrykach, z którymi Marek Konwa współpracuje od kilkunastu lat. Wykonane są z włókna węglowego Toray 800 lub Toray 1000 w technologii EPS, czyli krótko mówiąc wykonywane są z jednego kawałka, co pozwala dodatkowo zredukować wagę przy jednoczesnym zwiększeniu wytrzymałości i sztywności.

Oferowane modele to przede wszystkim ramy MTB Hard Tail oraz Full Suspension, jak również CX/Gravel.

Rama FS Konwa Bike 29’ (full suspension)

Charakterystyka ramy w pełni zawieszonej przeznaczonej do użytkowania w ekstremalnym terenie to taperowana główka ramy, sztywna oś 12 x 142mm lub 12 x 148 mm, pancerze poprowadzone wewnątrz ramy, otwór przystosowany pod suport BB86/92, sztyca 31,6mm, średnica montażowa dampera 165 x 38 mm, a zalecane rozmiary zębatek to max. 24-36T z offsetem 3mm, a dla hamulców średnica tarczy to 160-180mm. Limit wagowy użytkownika wynosi 100 kg.

Do ramy można również założyć amortyzator o skoku 120 mm – wówczas zmniejszymy o 1 stopień kąt główki sterowej oraz nachylenia rury podsiodłowej. Taka zmiana spowoduje, że rower będzie prowadził się stabilniej i bezpieczniej na długich zjazdach.

Dostępne rozmiary wykończonej w UD matt ramy to 15,5’, 17,5’, 19’ i 21’, natomiast waga całkowita rozmiaru 17,5’ to 1950 g dla włókna T800 oraz 1850 g dla włókna T1000. (w zestawie z ramą dodatkowo otrzymamy kompletne stery oraz sztywną oś).

Ciekawostką jest wprowadzenie przez Konwa Bike 24 miesięcznej gwarancji na ramę oraz opcji Crash Replacement co jest równoznaczne z pokryciem 50% kosztów nowej ramy, o ile stara nie będzie podlegała naprawie.

Rama HT Konwa Bike 29’ boost (hard tail)

Model sztywnej ramy przeznaczony do użytkowania w najtrudniejszym terenie to taperowana główka ramy, sztywna oś 12 x 142mm lub 12 x 148mm w systemie BOOST, pancerze poprowadzone wewnątrz ramy, otwór przystosowany pod suport BB86/92, sztyca 31,6mm, amortyzator z offsetem 51mm, a zalecany rozmiar zębatki to 36-38T z offsetem 3mm, a dla hamulców średnica tarcz to 160-180mm. Przewidziany limit użytkownika wynosi 100 kg.

Dostępne rozmiary wykończonej w UD matt ramy to 15,5’, 17’ i 19’, natomiast waga całkowita rozmiaru 17’ to 1040 g dla włókna T800 oraz 950 g dla włókna T1000. (w zestawie z ramą dodatkowo otrzymamy kompletne stery oraz sztywną oś).

Ciekawostką jest wprowadzenie przez Konwa Bike 24 miesięcznej gwarancji na ramę oraz opcji Crash Replacement co jest równoznaczne z pokryciem 50% kosztów nowej ramy, o ile stara nie będzie podlegała naprawie.

Rama CX/Gravel Konwa Bike

Model ramy przeznaczony do ścigania CX lub Gravel przystosowana jest wyłącznie pod hamulce tarczowe w standardzie Flat Mount oraz sztywne osie 12 x 100mm (przód) i 12 x 142mm (tył). Rama posiada taperowaną główkę, pancerze poprowadzone wewnętrznie, otwór pod suport BB86, sztycę 27,2, maksymalny rozmiar opon to 42C, a całość przystosowana jest zarówno pod grupę mechaniczną jak i Di2.

Dostępne rozmiary wykończonej w UD matt ramy to 50cm,52cm, 54cm, 56cm, 58cmi 60cm, natomiast waga całkowita dla rozmiaru 52cm to 1020 g (sama rama) i 399 g (widelec). W zestawie z ramą dodatkowo otrzymamy kompletne stery oraz sztycę i widelec wykonane z karbonu. Limit wagowy użytkownika wynosi 100 kg.

Ciekawostką jest wprowadzenie przez Konwa Bike 24 miesięcznej gwarancji na ramę oraz opcji Crash Replacement co jest równoznaczne z pokryciem 50% kosztów nowej ramy, o ile stara nie będzie podlegała naprawie.

Planowane jest wprowadzenie do sprzedaży ramy szosowej, która będzie mogła posłużyć również do zbudowania roweru przełajowego i gravelowego.

Części

Konwa Bike to nie tylko kopmletne rowery i ramy – w swojej ofercie posiadają również części i akcesoria wielu znanych i cenionych marek. Możemy tu znaleźć np. dampery i amortyzatory takich firm jak FOX, RockShox czy DT Swiss jak również komponenty Konwa Bike czy Accent Execute takie jak kierownice, siodełka, sztyce czy stery.. Tutaj również możemy się zaopatrzyć w kompletne stroje kolarskie w barwach Konwa Bike produkowane przez firmę WINAAR.

To co poza profesjonalnym doradztwem wyróżnia firmę Konwa Bike na tle innych marek, to również czas realizacji zamówienia wynoszący od 3 do 5 dni roboczych, jak również niższa, od konkurencyjnych modeli waga roweru – w tym samym przedziale cenowym.

Jeżeli poszukujesz wyspecjalizowanej maszyny, która będzie „skrojona na miarę” ze szczególnym uwzględnieniem praktycznych rozwiązań przeniesionych z zaplecza profesjonalnych drużyn kolarskich, to uważam że oferta Marka Konwy jest doskonałą opcją. A jeżeli przy okazji możecie uzyskać kilka praktycznych rad, jak odnieść sukcesy podczas startu w zawodach tym bardziej powinniście zajrzeć na stronę www.konwabike.pl