Ten kto sam naprawia swój rower wie, jak istotnym elementem jest posiadanie dobrze wyposażonego warsztatu. W epoce stale zmieniających się systemów, rozwiązań technologicznych oraz materiałów z jakich wykonywane są rowery, dostosowanie odpowiedniego narzędzia do wykonywanych czynności to droga do szybkiego i sprawnego serwisu. Niejako w nawiązaniu do poprzedniego wpisu dotyczącego siodełka wykonanego z karbonu, dzisiaj kilka słów na temat klucza dynamometrycznego XLC TO-S41, bez którego jego montaż byłby dość ryzykowny.

Kilka słów o…

Decydując się na testowanie części wykonanych z włókna węglowego wiedziałem, że posiadanie klucza dynamometrycznego będzie koniecznością. Korzystając z uprzejmości firmy XLC, z którą od dłuższego czasu współpracuję, otrzymałem narzędzie, którym bez obaw mogłem posłużyć się podczas dokręcania wrażliwych na ściskanie części z karbonu.

Funkcjonalność

XLC TO-S41 to klucz dynamometryczny do domowego zastosowania. Wyposażony w końcówkę 1/4” pozwala kontrolować siłę dokręcenia w zakresie 3 – 15Nm. Jego długość całkowita wynosi 185mm, natomiast całość zapakowana jest w poręczne plastikowe pudełko, w którym znajduje się również komplet wymiennych bitów imbusowych 2, 2,5, 3, 4, 5, 6 mm, oraz TORX T25.

Korzystanie z klucza jest intuicyjne. Jeśli ktoś choć raz miał styczność z popularną grzechotką, to nie powinien mieć problemu z prawidłowym użytkowaniem tego modelu. Jedyną różnicą jaką można dostrzec gołym okiem jest znajdująca się w rękojeści skala, która wskazuje siłę z jaką aktualnie dokręcamy śrubę. Ustawienie klucza natomiast odbywa się poprzez odciągnięcie i przekręcenie gałki znajdujące się u jego nasady. Dla ułatwienia do zestawu dołączono papierową instrukcję, w której poza rysunkami, wskazówkami i zaleceniami dotyczącymi prawidłowego użytkowania, znajduje się również tabela przeliczeniowa.

To o czym należy pamiętać w trakcie eksploatacji klucza, to aby przed pierwszym użyciem (lub po dłuższej przerwie) kilkukrotnie nastawić klucz do maksymalnej wartości. Chodzi o prawidłowe nasmarowanie wewnętrznych komponentów narzędzia. Po zakończonej pracy natomiast zawsze należy pozostawić klucz z ustawioną minimalną wartością. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że pierwotnie skalibrowane narzędzie zawsze będzie miało dokładność wynoszącą +/-4%. Dodatkowo należy mieć na uwadze, że TO-S41 to urządzenie pomiarowe i nie powinno być wykorzystywane jako standardowa grzechotka. Każde użycie większej niż ustawiona siły może spowodować jego uszkodzenie.

Jakość wykonania i cena zakupu

Jakość wykonania XLC TO-S41 nie budzi zastrzeżeń. Zarówno klucz jak i dołączone do zestawu bity wykonane są z solidnych materiałów. Niestety ani w załączonej do zestawu instrukcji, ani na stronie producenta nie znalazłem informacji dotyczącej stali z jakiej zostały wykonane. Niemniej wygląda ona solidnie, a podczas wykonywanych napraw w domowym serwisie ich jakość oraz praca nie budziły zastrzeżeń.

Klucze dynamometryczne jako narzędzia pomiarowe z założenia nie należą do najtańszych. W przypadku XLC TO-S41, jego nabycie wiąże się z wydatkiem rzędu 300,00 – 350,00 zł. Czy to dużo, czy mało ocenę zostawiam Wam. Jednak według mnie, jednorazowy zakup narzędzia, które niewątpliwie będzie inwestycją na lata, pozwoli uniknąć kosztów związanych z ewentualnym uszkodzeniem wykonanych z włókna węglowego komponentów, których cena naprawy z pewnością przewyższyłaby koszt zakupu klucza.