Poszukując pośredniego rozwiązania pomiędzy pojemną torbą podsiodłową a równie użytecznymi, ale mającymi swoje ograniczenia kieszonkami koszulki kolarskiej, zdecydowałem się na zakup torebki Ortlieb Saddle Bag Micro Two o pojemności 0,8 L, która pomimo niewielkich rozmiarów, w moim przypadku okazała się bardzo użyteczna. Swobodnie bowiem pomieści niezbędniki każdego kolarza w postaci zapasowej dętki, multitool’a czy łatek, a na dodatek zostanie jeszcze miejsce na batonik czy żel. Oto krótka recenzja produktu.
Kilka słów o…
Pomysł na zakup torby podsiodłowej Ortlieb Saddle Bag Micro Two powstał przy okazji jednego z wypadów, które ze względu na niewielki dystans śmiało mógłbym określić jazdą „wokół komina”. Nie potrzebowałem wówczas zabierać ze sobą zbyt wielu rzeczy, dlatego korzystanie z już posiadanej torby podsiodłowej o pojemności kilku litrów mijało się z celem. Jednakże nie uśmiechała mi się również perspektywa wożenia w kieszonce koszulki kolarskiej zapasowej dętki czy multitool’a, które pomimo niewielkich rozmiarów, po pierwsze nieco uwierają, a po drugie zabierają miejsce które lepiej wykorzystać na spakowanie jedzenia w postaci bananów czy batoników. Oczywiście większość z Was zapewne w takim wypadku zapewne skorzystałaby z małej torebki podsiodłowej – sęk w tym że ja akurat takowej nie posiadałem.
Chcąc sobie nieco usprawnić przyszłe wypady zacząłem się zastanawiać jaki z dostępnych na rynku produktów spełniłby moje oczekiwania. Miał to być produkt lekki, poręczny i wodoszczelny, a jego system mocowania miał zapewniać solidne zapięcie oraz szybki demontaż. Po zrobieniu wstępnego rozeznania postanowiłem ponownie zainwestować w produkt firmy Ortlieb. W tym konkretnym przypadku poza wysoką jakością wykonania jaką charakteryzuje się każdy ze znanych mi produktów niemieckiego producenta, ten konkretny model miał jeszcze jedną zaletę która w moim przypadku deklasowała go na tle konkurencji – chodzi o sposób montażu. Znajdujący się w zestawie z Saddle Bag Micro Two adapter służący do przymocowania torby do prętów siodła jest identyczny jak w przypadku posiadanej już przeze mnie torby Ortlieb Saddle Bag Two o pojemności 4.1 L. Oznaczało to dla mnie tyle, że w zależności od potrzeb będę mógł błyskawicznie je zamieniać i w zależności od potrzeb podpinać tę torbę, która w danej chwili będzie mi niezbędna.
Wykonanie i wrażenia z użytkowania
Torebka podsiodłowa Ortlieb Saddle Bag Micro Two, jak już wspominałem wcześniej ma pojemność 0,8 L (aczkolwiek w sprzedaży dostępne są również modele o pojemności 0,5 L). Wykonana jest z materiałów oznaczonych jako PS21 i PS21R, co na stronie producenta określone zostało jako tkanina nylonowa bez PCV pokryta poliuretanem. W praktyce oznacza to dokładnie tyle, że jest to niezwykle wytrzymały materiał, który w 100% chroni wnętrze torby przed wodą i wilgocią. Ma to szczególne znaczenie chociażby ze względu na miejsce montażu torby. Oczywistym jest, że w każdym rowerze który nie jest wyposażony w błotniki, podczas jazdy w deszczu cała woda spod koła trafi na torbę znajdującą się pod siodełkiem. Dlatego tak szalenie istotne jest, aby spełniała ona normy klasy szczelności IP64. Z doświadczenia wiem, że zarówno opisywany przeze mnie model, czy wcześniej prezentowany na blogu wariant 4 litrowy, nawet podczas wielogodzinnej jazdy w mokrych warunkach nie przepuściły ani kropli wody. Taka sama sytuacja dotyczy oczywiście również zabezpieczenia wnętrza torebki przed wszechobecnym kurzem czy pyłem.
Na szczelność Ortlieb Saddle Bag Micro Two ma również wpływ zastosowany rodzaj zapięcia. W tym wypadku jest on równie prosty co skuteczny. Mały, rolowany rękaw to w mojej ocenie strzał w dziesiątkę jeśli chodzi o sposób zamykania torebki. Ten typ zapięcia jest w zasadzie bezawaryjny i odnoszę wrażenie, że aby je uszkodzić trzeba by było bardzo mocno się postarać.
Wnętrze Saddle Bag Micro Two natomiast to jedna główna komora, która od góry i po bokach wzmocniona jest sztywnym, wykonanym z solidnego tworzywa stelażem. Nadaje on kształtu torebce, jak również dodatkowo wzmacnia ją i stabilizuje. Co ważne, od zewnętrznej strony przykręcony jest do niego zatrzaskowy uchwyt, który w razie konieczności można wymienić.
Montaż Ortlieb Saddle Bag Micro Two odbywa się za pomocą znajdującego się w zestawie adaptera, który mocowany jest bezpośrednio do prętów siodełka. Ów adapter przykręcany jest na stałe, natomiast do szybkiego doczepienia lub demontażu wykorzystujemy zintegrowany z torbą zatrzask. Co ważne, tworzywo z jakiego został wykonany cały system nośny jest bardzo solidne. Z tego co zauważyłem zarówno podczas jazdy na szosie, jak również w trakcie przedzierania się w terenie torebka trzyma się bardzo solidnie. Co więcej, dzięki idealnemu spasowaniu uchwytu z adapterem, samo połączenie jest niezwykle sztywne dzięki czemu nie można wyczuć nawet odrobiny luzu.
Torebka jest niewielka. Jej wymiary wynoszące 9cm x 12 cm x 14 cm oraz waga 140 g sprawiają, że jest to ciekawa propozycja dla kolarzy dla których liczy się nie tylko funkcjonalność, ale również waga. Na plus należy zaliczyć również minimalistyczny design, który nadaje jej niepowtarzalnego charakteru. Matowa czerń materiału „złamana” jest jedynie przez znajdujące się z tyłu logo producenta oraz duży, i co ważniejsze, bardzo skuteczny odblask.
Podsumowanie
Przyglądając się torbie Ortlieb Saddle Bag Micro Two po raz pierwszy od razu można wyczuć, że ma się do czynienia z produktem bardzo dobrej jakości. Jak udało mi się sprawdzić w praktyce, rzeczywiście tak jest. Moje dobre zdanie na temat jakości oferty niemieckiego producenta nie wynika jednak z odczuć, a z praktyki i doświadczenia nabytego podczas codziennego użytkowania konkretnych modeli. Jest to niezwykle istotne (przynajmniej dla mnie), ponieważ inwestując w kolejny asortyment mam pewność, że z powodzeniem będę mógł z niego korzystać przez kilka kolejnych lat. Jakby na potwierdzenie tej tezy, niemiecki producent na swoje produkty daje 5 lat gwarancji, co jest bardzo miłym dodatkiem. Jeśli więc szukasz lekkiej, prostej, wytrzymałej i w 100% szczelnej torebki podsiodłowej to myślę, że produkt Ortlieb warty jest rozważenia. Cena jaką musimy zapłacić to wydatek rzędu 130,00 zł, co uważam nie jest zbyt wygórowaną kwotą jeśli chodzi o asortyment tej jakości.