Podczas swoich krótszych i dłuższych wypadów ostatnią rzeczą jakiej chciałbym doświadczyć to awaria, która uniemożliwiłaby mi powrót do domu na kołach. O ile w przypadku roweru szosowego wezwanie zaprzyjaźnionego „wozu technicznego” przy jednoczesnym wskazaniu swojej pozycji nie powinno sprawić większych problemów, tak w terenie sprawa może się nieco skomplikować. Po pierwsze, czasami jadąc na tzw. „czuja” nie zawsze wiem gdzie dokładnie jestem, a po drugie, nawet jak już precyzyjnie określę swoją lokalizację może się okazać, że dojazd samochodem na wskazane przeze mnie miejsce będzie po prostu niemożliwy. Z tego powodu zdecydowałem się na zakup narzędzia, przy pomocy którego będę mógł usunąć zdecydowaną większość defektów jakie mogą mnie (jak i każdego z nas) spotkać podczas jazdy. Spośród wielu dostępnych na rynku modeli zdecydowałem się na multitool’a o wdzięcznej nazwie Lezyne RAP II 25 Co2 🙂

Dlaczego RAP II?

Dlaczego zdecydowałem się właśnie na RAP II 25 Co2 od Lezyne? Odpowiedź nie jest tak oczywista jakby mogło się z początku wydawać. Ilość dostępnych na rynku multitool’i jest ogromna, przy czym poszczególne modele różnią się od siebie nie tylko funkcjonalnością, jakością, czy materiałem z jakiego zostały wykonane, ale również wagą i rozmiarem. Dlatego wybierając konkretny produkt przyjąłem pewne kryteria, które pozwoliły mi znacznie zawęzić krąg poszukiwań. Mój przyszły nabytek miał być przede wszystkim funkcjonalny, trwały i co istotne, miał stanowić narzędzie na którym faktycznie będę mógł polegać nawet w sytuacjach kryzysowych. Poza tym powinien być solidnie wykonany i odporny na korozję. Natomiast absolutnym „must have” zestawu, miał być skuwacz obsługujący 12 rzędowe łańcuchy. W trakcie przeglądania ofert pomyślałem również, że pompka na Co2 byłaby miłym dodatkiem do całości. Nie był to warunek konieczny, niemniej ze względów praktycznych fajnie byłoby mieć coś takiego w zestawie.
Dzięki jasno określonym kryteriom na „placu boju” zostało jedynie kilka modeli, które były w kręgu mojego zainteresowania. Każdy z nich miał coś co przyciągało moją uwagę, jednak jak to bywa w tego typu przypadkach „diabeł tkwił w szczegółach”. To właśnie owe szczegóły wpłynęły na moją ostateczną decyzję o zakupie Lezyne RAP II 25 Co2.

Wykonanie i funkcjonalność

Multitool Lezyne RAP II 25 Co2 został wykonany ze stali chromowo – wanadowej, czyli materiału z jakiego zrobiona jest znaczna część dobrej jakości narzędzi czy wierteł. Ma to decydujące znaczenie, ponieważ dzięki właściwościom stali CrV poszczególne końcówki multitool’a na pewno szybko się nie zużyją, a dzięki domieszce chromu dodatkowo będą odporne na korozję. Płyty boczne RAP II natomiast wykonano z anodowanego na czarno aluminium, co bardzo ładnie komponuje się jako całość. Co ważne, wszystkie ruchome elementy multitool’a zostały bardzo dobrze spasowane i nawet podczas pracy z solidnie zapieczonymi śrubami nie miałem wrażenia, że narzędzie rozleci się w rękach lub w najlepszym wypadku złapie luzy.

Samo korzystanie z multitool’a pod kątem wygody oraz ergonomii stoi na przyzwoitym poziomie. O ile w przypadku pracy z mniejszymi elementami, odpowiednio wyprofilowana rączka zapewnia komfort użytkowania, tak przy większych śrubach, po przyłożeniu znacznej siły praca RAP II nie jest już tak wygodna. Pamiętajmy jednak, że multitool to narzędzie z którego będziemy korzystali doraźnie, więc ewentualnych niedogodności związanych z niewygodnym chwytem nie należy postrzegać jako minus. Głównym założeniem tego typu akcesorium jest bowiem jego funkcjonalność, waga oraz rozmiar. Dlatego patrząc tymi kategoriami, w porównaniu z pełnowymiarowymi narzędziami jakimi posługujemy się na co dzień, multitool jest bezkonkurencyjny.

Jak przystało na klucz wielofunkcyjny, w Lezyne RAP II 25 Co2 znajdziemy końcówkę wkrętaka płaskiego czy krzyżakowego, jak również najpopularniejsze rozmiary kluczy imbusowych czy typu TORX. Jest to oczywiście standard jaki powinien posiadać każdy multitool, jednak w produkcie od Lezyne mamy również miłe dodatki w postaci klucza do odkręcania wentylków presta, magnetycznych uchwytów na spinkę do łańcucha, klucz do szprych czy narzędzia do prostowania tarcz hamulcowych. W modelu RAP II 25 Co2 znajdziemy również m.in. skuwacz to łańcuchów 12 rzędowych oraz pompkę Co2. Dla ułatwienia, oraz w celu zaprezentowania możliwości tego małego narzędzia, poniżej wklejam zdjęcia pobrane ze strony producenta. Doskonale bowiem ilustrują jaki potencjał w nim drzemie.

Podsumowanie

Podsumowując ten krótki opis dodam tylko że multitool’a używam już od jakiegoś czasu. Co więcej, nawet podczas zwykłych czynności serwisowych celowo z niego korzystam, ponieważ sam jestem ciekawy czy podczas normalnej eksploatacji poszczególne końcówki zbyt szybko się nie wyrobią. Przyznam szczerze, że nawet wielokrotne odkręcanie zapieczonych śrub, do których musiałem się dość mocno przyłożyć nie zrobiło na RAP II większego wrażenia. Osobiście jestem zadowolony z zakupu. Mam nadzieję, że inwestycja ok. 170,00 zł (bo tyle musiałem za niego zapłacić), będzie procentowała długą i bezawaryjną pracą przez kolejne lata.
Oczywiście zdaję sobie sprawę, że jest to dość wysoka cena, jednak biorąc pod uwagę fakt że w zestawie znajduje się skuwacz do 12 rzędowego łańcucha, za który osobno musiałbym zapłacić kilkadziesiąt złotych, oraz pompka na Co2 która również do tanich nie należy, to możliwość otrzymania tego wszystkiego w jednym poręcznym pakieciku nadal wydaje się rozsądnym i co ważniejsze w tego typu narzędziach, nade praktycznym rozwiązaniem.