Kwestia bezpieczeństwa na rowerze, to sprawa absolutnie priorytetowa. W mojej ocenie należy dokładać wszelkich starań, aby unikać sytuacji potencjalnie niebezpiecznych. Nie mówię tu tylko o kasku, który swoją rolę spełnia zazwyczaj, gdy jest już za późno na reakcję przed nadciągającym nieszczęściem, ale o oświetleniu rowerowym, które może uchronić nas przed ewentualnym wypadkiem.

Lampki rowerowe – korzystajmy również latem

Utarło się, że oświetlenie rowerowe to akcesorium przydatne jedynie w porze jesienno-zimowej, kiedy zmrok zapada szybko, a na drodze czy ścieżkach rowerowych panują warunki ograniczonej widoczności. Wówczas rzeczywiście, posiadanie lampek jest niezbędne. Jednak znaczna część cyklistów, demontuje tę część wyposażenia jednośladów wraz z nastaniem lata. Jest to powszechne zachowanie, ponieważ jak większość z nas sądzi, ze względu na sprzyjające warunki pogodowe, podczas jazdy teoretycznie powinniśmy być widoczni z daleka dla każdego innego użytkownika ruchu. W praktyce często się zdarza, zwłaszcza w trakcie jazdy poza miastem, że oślepiające słońce, jak również zmienne warunki oświetleniowe panujące podczas przejazdu przez tereny zalesione mogą sprawić, że kierujący innym pojazdem nas po prostu nie dostrzeże. Sam niejednokrotnie byłem w takiej sytuacji, że poruszającego się prawidłowo rowerzystę, zauważałem w ostatniej chwili. Stąd mój apel o rozwagę, aby planując wakacyjne wycieczki za dnia, pomyśleć również o tym, aby oświetlenie rowerowe weszło w stałe wyposażenie naszego roweru.

Jakie oświetlenie rowerowe wybrać?

Zanim dokonamy zakupu lampek do roweru, w pierwszej kolejności powinniśmy zastanowić się, w jakich warunkach będziemy ich używać. Inaczej bowiem wybiera się oświetlenie rowerowe do jazdy w dzień, a jeszcze na co innego zwraca się uwagę, gdy ma to być lampa rowerowa pozwalająca na jazdę po zmroku. Z racji cieplejszych wieczorów i dłuższego dnia, wakacyjne wycieczki czy wypady niekoniecznie muszą kończyć się wraz z zachodem słońca.

Przeznaczenie i rodzaje

Pierwszym kryterium, na które powinniśmy zwrócić uwagę podczas wyboru konkretnego modelu, jest jego przeznaczenie. Zazwyczaj producent na opakowaniu umieszcza informację, jaki rodzaj produktu nabywamy. Natomiast jeśli z jakichś względów takiego opisu nie ma, wówczas warto wiedzieć, że najpopularniejsze lampy rowerowe to:

  • lampki ostrzegawcze (przednie), które jedynie informują innych użytkowników ruchu o naszej obecności na szosie czy ścieżce, jednak ich strumień światła nie jest w stanie oświetlić nam drogi,
  • lampki do jazdy w dzień (przednie), to inny rodzaj lampek ostrzegawczych, których moc oraz tryby pracy sprawiają, że podczas jazdy jesteśmy widoczni dla innych użytkowników ruchu drogowego z dużo większej odległości,
  • lampki oświetlające (przednie), które jak sama nazwa wskazuje, są w stanie wygenerować strumień światła pozwalający na swobodną jazdę po zmroku,
  • lampki oświetlające o dużej mocy (przednie), to najmocniejsze z lamp rowerowych, które nadają się nawet do szybkiej jazdy w totalnej ciemności. Generują potężną moc, która niestety wymaga dodatkowego pakietu akumulatorów, a sam strumień światła, o ile nie jest dobrze ustawiony, może oślepiać innych użytkowników drogi,
  • lampki tylne, to jak sama nazwa wskazuje, światełka montowane na tyle roweru. Wśród tego typu oświetlenia nie ma aż takiego podziału jak w przypadku lampek przednich.

Moc, czas pracy i sposób zasilania

Często podczas przeglądania ofert sklepów w kategorii „oświetlenie rowerowe” pierwsze, na co zwracamy uwagę to moc, jaką generuje dany model. Jest to uzasadnione, niemniej, aby ustrzec się przed rozczarowaniem, na równi z ową mocą powinniśmy brać pod uwagę również deklarowany czas pracy na jednym ładowaniu oraz sposób jakim zasilana jest taka lampa rowerowa. Co nam po mocy, jeśli się okaże, że podczas jazdy wyłączy się ona po 20 minutach, a my zostajemy bez źródła światła. Dlatego warto wziąć pod uwagę również tę kwestię. Dodatkowo, aby uniknąć takich nieprzyjemności, sprawdźmy czy dany model zasilany jest zwykłymi bateriami (jeśli tak to jakimi), czy jest to zasilanie akumulatorowe. Decydując się na wariant na baterie, wybierzemy takie rozwiązanie, które zasilane jest ogólnodostępnymi rodzajami ogniw. Natomiast w przypadku zasilania akumulatorowego istotne jest, czy ów akumulatorki są wymienne, czy też na stałe zintegrowane z lampką. Jeśli są wymienne, wówczas możemy zawczasu się przygotować i wozić ze sobą dodatkowy komplet ogniw na zmianę, a jeśli jest to moduł zespolony z oświetleniem, wówczas należałoby sprawdzić czy można go naładować np. z powerbanka. Równie istotną kwestią jest to, czy podczas procesu ładowania będzie można nadal korzystać z takiej lampki. Niejednokrotnie spotkałem się z oświetleniem rowerowym, które co prawda można było naładować z przenośnego powerbanka, jednak na czas ładowania tryby pracy były wyłączone i nie mogłem kontynuować jazdy.

Sposób mocowania

Ostatnią, ale równie istotną co poruszane powyżej zagadnienia kwestią, jest sposób w jaki montujemy lampy rowerowe. Przed zakupem warto sprawdzić, czy istnieje możliwość przymocowania wybranego przez nas oświetlenia do kierownicy czy sztycy podsiodłowej. Może się bowiem okazać, że sposób prowadzenia pancerzy, czy zbyt mało wysunięte siodełko uniemożliwią nam instalację wybranego oświetlenia rowerowego. Sprawa jest równie istotna w przypadku lamp o dużej mocy, które choć same zajmują niewiele miejsca, zazwyczaj wyposażone są w dodatkowe pakiety akumulatorów, które należy gdzieś umieścić. Czasami geometria czy kształt ramy bardzo ograniczają nasze pole manewru.

Podsumowanie

Tak jak wspominałem na wstępie, kwestie bezpieczeństwa to w mojej ocenie sprawa priorytetowa. Dlatego gorąco zachęcam do korzystania z lampek rowerowych niezależnie od pory dnia czy roku. Biorąc pod uwagę, że większość modeli dostępnych na rynku zasilana jest z akumulatorów, podczas jazdy praktycznie nie ponosimy żadnych kosztów związanych z ich eksploatacją. Stawką natomiast może być nasze zdrowie i życie.

W związku z tym, że powyższy artykuł powstał we współpracy z firmą Empik, zachęcam do zajrzenia do ich sklepu internetowego, gdzie w kategorii oświetlenie rowerowe znajdziecie bardzo bogaty wybór lampek, o których pisałem powyżej.