Temat z pozoru banalny, niemniej warto poświęcić chwilę na tak istotny element jakim jest właściwe ustawienie zakresu pracy dźwigni klamkomanetki szosowej. Co prawda czynność tę opiszę na przykładzie grupy Shimano Claris R2000, niemniej sposób regulacji jest identyczny również w droższym osprzęcie japońskiego producenta np. Sora R3000, Tiagra 4700, 105 R7000, Ultegra R8000 czy Dura Ace R9100.

Co nam daje regulacja?

Pewnie nie każdy zdaje sobie sprawę, że w chwili zakupu rower jest wyregulowany i ustawiony w sposób, który ja nazywam defaultowym (domyślnym). Nie chodzi tylko o wysokość siodełka, ale o całą gamę innych parametrów, które wpływają na komfort użytkowania roweru. Ostatecznego dopasowania jednośladu (wg wzrostu, długości kończyn czy tułowia, naszej elastyczności czy indywidualnych preferencji), musimy dokonać sami. Taki domowy bike fitting.

Jedną z regulacji jest właśnie ustawienie zakresu pracy klamkomanetki. Ma to na celu ułatwienie lub nawet umożliwienie sprawnego obsługiwania dźwigni nie tylko w górnym, ale również w dolnym chwycie. Wynika to z tego, że każdy z nas ma inną fizjonomię, natomiast producent sprzętu wprowadzając na rynek kolejne modele, ustawia je identycznie, przewidując niejako, że i tak ostatecznej konfiguracji dokonamy we własnym zakresie.

Regulacja

Regulacja jest prosta i szybka. Jedyne czego potrzebujemy to klucz imbusowy 2 mm. Aby dostać się do śruby regulacyjnej, należy odgiąć gumową osłonę klamkomanetki, a następnie nacisnąć dzwignię. Na jej szczycie (od góry) ujrzymy mały otwór w którym skrywa się niewielka śruba, która odpowiada za ustawienie zakresu pracy dźwigni. I to tyle w kwestii regulacji – reszta przedstawiona jest na załączonych zdjęciach.