Tym co zawsze fascynowało mnie w rowerach to zestawienie minimalizmu i funkcjonalności, z tego też względu moją szczególną uwagę zwróciły rowery polskiej firmy Loca Bikes, które wykonywane są ręcznie na indywidualne zamówienie klienta.

Loca Bikes to zespół ludzi, którzy swoją pasję jazdy na rowerze postanowili przekuć w proces ich tworzenia, wnosząc w to całe swoje doświadczenie tak, aby w efektem końcowym było powstanie jednośladu, na którym sami chcieliby jeździć. Firma Loca Bikes to wrocławska manufaktura specjalizująca się w produkcji rowerów typu ostre koło, single speed oraz miejskich, której kluczowym zadaniem jest stworzenie roweru idealnego do miasta, który będzie się charakteryzował niską wagą, zwartą geometrią oraz funkcjonalnością, a jednocześnie posiadającego swój niepowtarzalny design. To wszystko po to, aby zachęcić właścicieli jednośladów do tego, aby zamiast roweru częściej wybierali rower jako środek lokomocji.

Każdy rower w Loca Bikes, niezależnie od typu, wykonywany jest ręcznie na bazie aluminiowej ramy, gdzie wybór jej rozmiaru ramy, montowanych komponentów czy sposobu malowania dobierany jest indywidualnie, zgodnie z preferencjami klienta, finalny produkt jest zdecydowanie godny uwagi. Spędziłem sporo czasu przyglądając ofertę zamieszczoną na stronie producenta. Każdy z rowerów ma swój indywidualny charakter, gdzie nawet najdrobniejszy szczegół czyni konkretny egzemplarz jedynym w swoim rodzaju – można by rzecz, że każdy z nich ma swoją duszę. Osobiście nie przeszedłbym obojętnie mijając taki rower na mieście.

Ostre koło

Rowery typu ostre koło tworzone przez Loca Bikes przeznaczone są dla osób, które cenią sobie szybkość, zwrotność i lekkość podczas codziennego przemieszczania się po mieście. Ich surowy, minimalistyczny charakter w połączeniu z jakością stosowanych komponentów sprawia, że rowery są praktycznie bezawaryjne. Są to jednoślady dla osób, które cenią sobie indywidualizm. Potencjalny klient może dokonać dowolnej konfiguracji roweru, gdzie jedynymi ograniczeniami jest nasza wyobraźnia oraz możliwości finansowe.

Bazą roweru jest potrójnie cieniowana aluminiowa rama której ostre kąty, wąski rozstaw kół oraz krótka rura sterowa zwiększają zwrotność oraz podatność roweru na ruchy kierownicą, co jest szczególnie istotne podczas przemieszczania się po zatłoczonych arteriach miasta. Loca Bikes współpracuje z wieloma topowymi producentami części, więc wybranie właściwego osprzętu począwszy od materiału z jakiego ma by wykonany przedni widelec na producencie kół kończąc, nie będzie stanowiło żadnego problemu.

Unikalnego charakteru rowerom nadaje malowanie ramy, oraz detale i ozdobniki jakie możemy znaleźć na poszczególnych egzemplarzach. O ile zamontowany osprzęt wpływa bezpośrednio na jakość oraz komfort użytkowania, tak sposób i metoda malowania nadają rowerom szczególnego wyglądu, który na tle masowo produkowanych rowerów , wyglądają po prostu rewelacyjnie. Pomysły zrealizowanych projektów to w głównej mierze inwencja ich przyszłych użytkowników, co świadczy o elastyczności Loca Bikes jako wykonawcy.

Rowery miejskie

„Mieszczuszki” w wykonaniu Loca to przede wszystkim wygoda i funkcjonalność, w których główny nacisk skierowano na wszechstronność roweru. Producent oferuje rowery zarówno dla Pań jak również dla Panów i podobnie jak w przypadku ostrego koła, to użytkownik decyduje o tym jaki osprzęt zostanie zamontowany.

Rowery miejskie wyposażone są w wielobiegowe piasty, które niezależnie od producenta (Shimano, SRAM, Rohloff) charakteryzują się bezawaryjną obsługą, odpornością na warunki atmosferyczne, jak również ze względu na geometrię ramy oraz możliwość zastosowania regulowanego wspornika kierownicy, bardziej wyprostowaną pozycją rowerzysty co znacznie wpływa na komfort użytkowania. Całości dopełniają wygodne siodła kultowej firmy Brooks zamontowane na amortyzowanej sztycy.

O ile klient wyrazi taką chęć, rower zostanie również wyposażony w dodatki, które są nie do przecenienia podczas jazdy w trybie miejskim, a przede wszystkim wysokiej jakości błotniki, bagażniki, opony o szerokości 700x45c jak również inne dodatki w postaci nóżki, osłony łańcucha czy oświetlenia. Wszystkie te elementy w zależności od potrzeb oraz kwoty jaką chcemy przeznaczyć na rower możemy zamówić podczas procesu realizacji zamówienia.

Podobnie jak w przypadku rowerów typu ostre koło, rowery miejskie w całości budowane są na bazie aluminiowej potrójnie cieniowanej ramy, której sposób malowania ostatecznie określa charakter roweru, a firma Loca „jedynie” realizuje twórczą wizję właściciela.

Single Speed

Kolejnym w ofercie Loca typem roweru jest single speed commuter który stanowi złoty środek pomiędzy ostrym kołem a rowerem miejskim. Minimalizm, niska waga i sportowe zacięcie typowe dla rowerów typu Fixed Gear są zestawione z szerszym rozstawem kół, oponami 700x45c oraz możliwością zamontowania błotników. Taka hybryda czyni ten rower idealnym środkiem transportu do płynnego przemieszczania się w miejskiej dżungli.

W swojej podstawowej wersji, single speed commuter przeznaczony jest dla osób, które nie obawiają się odrobiny wysiłku, a to dlatego, że jak sama nazwa wskazuje, jednoślady Loca posiadają wyłącznie jeden bieg i w zależności od terenu po którym zamierzamy się poruszać, może to wymagać od nas nie lada zacięcia. Niemniej osoby które zdecydują się na zakup tego bike’a, będą mogły w każdej chwili wymienić tylną zębatkę na inną, lub patrząc przyszłościowo wstawić wielobiegową piastę, tym samym zmieniając jego charakter na nieco łagodniejszy.

Rowery typu single speed commuter, tak samo jak wcześniej opisywane modele, wykonane są na bazie potrójnie cieniowanej ramy, a całość jest spersonalizowana według indywidualnych potrzeb klienta, począwszy od montowanego osprzętu po akcesoria, dodatki i malowanie, które nadaje maszynie unikalnego wyglądu.

Ramy

Jeśli ktoś miałby ochotę pobawić się w samodzielne składanie roweru, w Loca Bikes można nabyć autorską ramę (potrójnie cieniowane aluminium utwardzone stopem 6061), produkowaną do rowerów typu ostre koło, single speed oraz rowerów miejskich. W zależności od potrzeb, może to być rama w stanie surowym, jak również pomalowana według pomysłu klienta od tego którego również uzależniona jest metoda naniesienia farby na ramę, począwszy od malowania proszkowego, pistoletem na mokro czy aerografem z zastosowaniem różnego rodzaju folii, negatywów, naklejek czy kalkomanii.

Serwis

Poza tworzeniem nowych rowerów, ekipa z Loca Bikes prowadzi również kompleksowy serwis wszystkich marek, gdzie można bez problemu wykonać usługi serwisowe i konserwacyjne, oraz zlecić usługę artystycznego malowania ram i widelców. Co ciekawe, wszystkie wyżej wymienione czynności można zamówić na odległość, wysyłając rower za pomocą kuriera, przy całkowitym koszcie 25 zł.

Loca Bikes to przede wszystkim wszechstronne i designerskie rowery, które mają nam służyć latami do komfortowego przemieszczania się po mieście, jak również poza jego granicami. Jedno jest pewne, jeśli jesteście na etapie szukania roweru, to firma z Wrocławia powinna być w kręgu Waszego zainteresowania.

Więcej szczegółów dotyczących specyfikacji poszczególnych modeli, cen, warunków zakupu czy personalizacji dostępne jest na stronie Loca Bikes.