Istnieje wiele powodów dla których decydujemy się trzymać rower w mieszkaniu. Począwszy od braku możliwości czy chęci zostawienia jednośladu w piwnicy, po wykorzystanie go jako elementu wystroju wnętrza, który podkreśli charakter mieszkania. Niezależnie od przesłanek, przed wprowadzeniem nowego „członka rodziny” „na salony”, musimy wcześniej przygotować mu miejsce. Jeśli wielkość naszego „M” jest odpowiednio duża, wówczas możemy pozwolić sobie na swobodę działania. Problem zaczyna się w chwili, gdy mając do wykorzystania niewielką przestrzeń, chcielibyśmy wygospodarować kilka dodatkowych metrów na postawienie lub powieszenie roweru. To jest ten moment w którym zaczynamy kalkulować i mierzyć kolejne centymetry mieszkania. Wybór ostatecznego rozwiązania w głównej mierze uzależniony jest od możliwości lokalowych, jak również budowy samego jednośladu. Poniżej przedstawiam najpopularniejsze sposoby, które pozwolą wkomponować rower w wystrój niewielkiego pomieszczenia.

Wieszak mocowany do sufitu

Prosta konstrukcja składająca się zazwyczaj z systemu haków, bloczków i linek, przy pomocy których w łatwy i szybki sposób możemy podwiesić rower pod sufitem. Po podciągnięciu jednośladu i umiejscowieniu go bezpośrednio pod stropem w zasadzie nie zajmuje on miejsca w pomieszczeniu. Dużą zaletą jest uniwersalność rozwiązania. Mamy możliwość zastosowania systemu praktycznie do każdego rodzaju roweru, niezależnie od jego rozmiaru, budowy czy geometrii ramy. Mówiąc skrótowo, wystarczy że odpowiednio zaczepimy haki i możemy windować naszą maszynę do góry.

Wieszak mocowany do sufitu to niedrogie i skuteczne rozwiązanie, niemniej zanim zdecydujemy się na zakup, powinniśmy mieć świadomość, że taka technika niesie ze sobą również pewne ograniczenia. Po pierwsze, aby można było wykorzystać uchwyt w mieszkaniu, musi być ono naprawdę wysokie. Niestety w większości lokali w których sufit znajduje się na wysokości 2,6 do 2,8 m, powieszenie roweru mija się z celem, ponieważ będziemy o niego zahaczali głową. Z systemu nie skorzystamy również w chwili, gdy podłoże do którego mamy zamiar zamocować uchwyty nie jest stabilne. Musimy pamiętać, że kołki czy kotwy przy pomocy których będziemy montować wieszak do sufitu, muszą solidnie trzymać. Jeśli zbagatelizujemy tę kwestię, wiszący rower może zagrażać naszemu bezpieczeństwu. Ostatnią kwestią, która może ewentualnie odwieść od zakupu wieszaka sufitowego, to jego wygląd. Wiadomo, że ma być on przede wszystkim skuteczny, niemniej jeśli planujemy trzymać rower w mieszkaniu, prostota i industrialny charakter wieszaka może nieco odstawać od stylistyki naszego mieszkania.

Przykładowy model wieszaka mocowanego do sufitu to produkt Sport Arsenal 080. Dostępny jest m.in. internetowym sklepie rowerowym www.rowertour.com, a jego koszt zakupu to wydatek ok. 80,00 zł.

Wieszak rowerowy za pedał

Wieszak rowerowy za pedał zazwyczaj składa się z jednego lub trzech komponentów. Głównym elementem mocującym jest odpowiednio wyprofilowany płaskownik, który za pedał przytrzymuje rower przy ścianie. W zależności od modelu uchwytu, koła jednośladu mogą opierać się bezpośrednio na ścianie, lub spoczywać na specjalnie wyprofilowanych podporach.

Dużą zaletą tego typu rozwiązania jest możliwość powieszenia roweru wysoko nad ziemią, dzięki czemu nie zabiera on zbyt dużo przestrzeni mieszkalnej, jak również, o ile zajdzie taka konieczność, umieszczenia dwóch rowerów jeden nad drugim. Po zdjęciu jednośladu ze ściany uchwyt zajmuje niewiele miejsca, i o ile dobrze go wkomponujemy, nie będzie rzucał się w oczy. Jest to proste i skuteczne rozwiązanie, z którego sam z korzystam od wielu lat.

Decydując się na powieszenie jendośladu na ścianie za pedał, powinniśmy również być świadomi ograniczeń jakie niesie ze sobą korzystanie z tego typu rozwiązania.

Instalując rower nisko nad ziemią, musimy wziąć pod uwagę, że obrys roweru, a w zasadzie jego najszersza część (kierownica) będzie znacznie odstawała od ściany, co w konsekwencji może utrudniać swobodne przemieszczanie się domowników koło roweru. Wybierając wersję uchwytu z dodatkowymi wspornikami pod koła, należy wiedzieć, że instalując wieszak pod wymiary konkretnej maszyny, powieszenie drugiego jednośladu o innej geometrii czy długości ramienia korby będzie po prostu niemożliwe. Wówczas będziemy zmuszeni odkręcić wsporniki i zainstalować je w innym miejscu, a to niesie ze sobą konieczność wykonania kolejnych otworów w ścianie. Dlatego zanim ostatecznie wybierzemy miejsce montażu, zastanówmy się, który rower ma się tam znaleźć.

Ceny tego typu uchwytów zaczynają się od ok 20,00 zł. Dla przykładu wieszak firmy Bike Hand YC 28H na tę chwilę kosztuje 19,90 zł.

Wieszak rowerowy za ramę

Tego typu wieszaki składają się najczęściej z pojedynczego elementu, który jednocześnie pełni rolę wspornika. To na nim spoczywa ciężar całego roweru, gdzie głównym punktem podparcia jest rama roweru, a w zasadzie jej rura pozioma. To za nią w większości uchwytów wieszamy jednoślad. Tu podobnie jak w przypadku wieszaka rowerowego za pedał, najkorzystniejszym rozwiązaniem jest umieszczenie roweru dość wysoko. Związane jest to z tym, że po zawieszeniu roweru, spoczywa on bezwładnie oddalony od ściany co najmniej na szerokość kierownicy. Dlatego umieszczając go na bezpiecznej wysokości, nie musimy się martwić, że przechodząc obok zahaczymy o maszynę. Jeśli natomiast umieszczenie roweru nie będzie przeszkadzało w życiu codzienneym, wówczas przestrzeń pod rowerem możemy wykorzystać w celu powieszenia drugiego jednośladu – o ile zajdzie taka potrzeba.

Po zdjęciu roweru z wieszaka, sam uchwyt nie zajmuje wiele miejsca. Mało tego, niektóre modele można złożyć, więc nie ma obawy o ewentualne zaczepienie o jego wystające elementy.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, producenci oferują designerskie wersje wieszaków, które ładnie wpasują się do wystroju wnętrza.

Poza wyglądem, równie istotną kwestią jest możliwość regulacji uchwytu. Będzie to szczególnie istotne jeśli mamy zamiar wieszać więcej niż jeden rower, lub w sytuacji gdy nasz jednoślad posiada niestandardową budowę ramy. Już sam fakt czy rura pozioma jest prosta czy slopingowa, będzie wymuszał na nas sposób przymocowania uchwytu do ściany. Sytuacja jest o wiele prostsza, o ile zaopatrzymy się w wieszak regulowany, ponieważ wówczas będziemy mieli możliwość wykorzystywania uchwytu do powieszenia rowerów o różnej geometrii, czego nie możemy powiedzieć, o prostym uchwycie bez możliwości regulacji.

Koszt zakupu takiego systemu waha się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Wszystko zależy od wyglądu, możliwości regulacji oraz materiału z jakiego został wykonany. Ciekawą propozycją takiego wieszaka jest model Topeak Solo Bike Holder, który można już nabyć za ok 140,00 zł.

Wieszak rowerowy za koło

Kolejną propozycją zagospodarowania wolnej przestrzeni na ścianie jest wieszak rowerowy za koło. W odróżnieniu od wyżej wymienionych modeli, jednoślad wieszamy lub opieramy o ścianę w pozycji pionowej. W zależności od modelu uchwytu, możemy zamocować rower wysoko nad ziemią, lub traktować wieszak wyłącznie jako wspornik, który ma za zadanie stabilizację roweru w chwili, gdy jego cały ciężar spoczywa na tylnym kole. Dużą zaletą takiego rozwiązania jest możliwość umieszczenia roweru we wnękach, rogach lub załamaniach ścian, czyli w miejscach które dotychczas nie znalazły praktycznego zastosowania w naszym mieszkaniu.

Sam uchwyt natomiast nie zajmuje zbyt wiele miejsca na ścianie, dlatego po zdjęciu maszyny jest mało zauważalny i nie psuje wystroju wnętrza. Wielu producentów w swojej ofercie posiada również modele, które zostały zaprojektowane głównie z myślą o „garażowaniu” roweru w mieszkaniu. Są one zazwyczaj ładniejsze i bardziej designerskie. Mogą one wówczas pełnić nie tylko rolę praktyczną, ale również stanowić element dekoracyjny.

Co prawda, rower po powieszeniu w pionie nie zajmuje dużo miejsca, niemniej przed wybraniem docelowego miejsca należy najpierw sprawdzić, czy nie będzie on przeszkadzał domownikom. Najlepiej po prostu przystawić rower do ściany w miejscu, w którym chcielibyśmy go zamontować i sprawdzić jak wygląda to od strony praktycznej.

W zależności od wybranego przez nas modelu, może się okazać, że równie istotne co miejsce montażu jest sprawdzenie szerokości opon roweru który mamy zamiar powiesić. Niektóre z dostępnych na rynku modeli dedykowane są pod konkretną szerokość ogumienia. Dlatego zanim dokonamy zakupu, zapoznajmy się ze specyfikacją danego uchwytu.

Ceny takiego wieszaka zaczynają się od kilkunastu złotych. Oczywiście można znaleźć znacznie droższe modele, ale to na który się zdecydujemy zależy wyłącznie od naszych potrzeb i posiadanych środków finansowych. Dla przykładu jeden z prostszych wieszaków dostępnych na rynku, to propozycja od firmy Pro, której uchwyt kosztuje niespełna 50 zł.

Postawienie roweru na ziemi

Najszybszym i chyba najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem jeśli chodzi o trzymanie roweru w mieszkaniu, jest postawienie go na kołach przy ścianie lub innym stałym elemencie wyposażenia. Jeśli nie mamy takiej możliwości, lub obawiamy się o stabilność takiego rozwiązania, wówczas możemy zainwestować w dedykowany stojak rowerowy, który (w zależności od modelu) będzie podtrzymywał jednoślad za koło lub elementy ramy. Tu podobnie jak w przypadku wyżej opisanych uchwytów i wieszaków, producenci wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klienta, wypuszczając na rynek coraz to nowe propozycje. Mogą to być proste wsporniki mające na celu utrzymanie roweru w jednej pozycji, lub modele które pełnią jednocześnie funkcję stojaka serwisowego.

Korzyści jakie płynął z takiego rozwiązania to przede wszystkim dowolność w przestawianiu roweru. W przypadku wieszaków i uchwytów jest to niewykonalne – każdorazowo musielibyśmy wiercić nowe otwory w ścianie.

Niemniej, chcąc trzymać rower w mieszkaniu w jego „naturalnej pozycji”, musimy być świadomi, że będzie on zajmował nieco więcej miejsca niż w przypadku stosowania uchwytów ściennych czy sufitowego. Istnieje również ryzyko, że nie zabezpieczony rower (czyt. stojący luźno przy ścianie) w wyniku nieuwagi może się przewrócić, co niesie ze sobą możliwość uszkodzenia poszczególnych podzespołów jednośladu.

Przykładowym modelem stojaka rowerowego pod tylne koło jest produkt firmy IceToolz, którego cena zakupu wynosi ok. 60,00 zł

Podsumowanie

Powyżej opisałem jedynie najpopularniejsze sposoby przechowywania roweru w mieszkaniu, jako przykłady podając najprostsze modele wieszaków i uchwytów. Niemniej ilość dostępnych na rynku produktów jest tak duża, że nie sposób ich opisać w formie jednego artykułu. Dlatego, jeśli planujecie trzymać swój rower w domu, warto zrobić rozeznanie, aby mieć świadomość gotowych i w zasadzie dostępnych od ręki rozwiązań. Zainteresowanych pogłębienia wiedzy w tym zakresie odsyłam do zaprzyjaźnionego internetowego sklepu rowerowego rowertour.com, który posiada bogatą ofertę wieszaków.