Jak każdy z nas, również i ja mam swoje fanaberie. Jedną ze słabości która ujawniła się u mnie stosunkowo niedawno, jest zamiłowanie do plecaków i toreb rowerowych. Co ważne, nie chodzi o samą chęć posiadania, ale o faktyczną możliwość korzystania z nich w konkretnych sytuacjach. Wynika to głównie z czysto praktycznego aspektu. Inny model bowiem wybieram na wypad do lasu, a jeszcze co innego wożę ze sobą gdy planuję większe zakupy. Kilka tygodni temu moja kolekcja wzbogaciła się o kolejny produkt. Tym razem jest to lekki, wodoodporny plecak miejski XLC BA-W35.

Kilka słów o…

XLC BA-W35 to poręczny plecak, którego cechami szczególnymi jest niska waga i odporność na zewnętrzne warunki atmosferyczne. Nawet nie zagłębiając się w opis produktu, już po samym zdjęciu można stwierdzić, że jest to bardzo ciekawa pozycja dla tych wszystkich, którzy szukają plecaka do codziennego przemieszczania się jednośladem po mieście. Optymalna bo wynosząca 25 litrów pojemność, wodoszczelność czy funkcjonalność sprawiają, że BA-W35 świetnie wpisuje się w tryb commute – czyli nieodzownego towarzysza na rowerowej trasie praca-dom.

Wykonanie i funkcjonalność

Plecak XLC BA-W35 został wykonany z poliestru 840D, czyli wodoszczelnego materiału, który dzięki swoim właściwościom odporny jest na wszelkiego rodzaju mechaniczne uszkodzenia takie jak rozdarcia czy przetarcia. Jest to również rodzaj tkaniny, która pozwala na swobodne zwijanie, skręcanie czy składanie materiału. W tym wypadku ma to szczególne znaczenie, ponieważ plecak został wyposażony w rolowany system zamknięcia, który z racji budowy jest szczególnie podatny na powstawanie pęknięć w miejscach załamania rękawa. W przypadku XLC BA-W35, stosując poliester 840D, producent zminimalizował to ryzyko.

Wspomniany przeze mnie wcześniej rolowany system zamknięcia, który sam w sobie jest bardzo praktycznym rozwiązaniem, został wyposażony w dodatkową klamrę zatrzaskową, która po zwinięciu zabezpiecza rękaw przed niekontrolowanym otwarciem. Od góry natomiast wszyto dodatkowy pasek kompresyjny, pełniący funkcję wspomagającą.

Z doświadczenia wiem, że aby w pełni zabezpieczyć wnętrze plecaka przed ingerencją wody czy kurzu, jego klapa powinna być zrolowana co najmniej trzy razy. Należy jednak pamiętać, że ilość zwinięć będzie miała wpływ na nominalną pojemność plecaka. Z oczywistych względów im bardziej go zrolujemy, tym mniejsza będzie przestrzeń jaka pozostanie do naszej dyspozycji. Jednak ta sama zasada działa w drugą stronę – w razie konieczności można zwiększyć pojemność plecaka poprzez pionowe postawienie rękawa.

Wnętrze BA-W35 to jedna główna komora, w której znajduje się odczepiany rękaw, pełniący jednocześnie rolę organizera oraz kieszeni na laptopa, tablet czy notes. Od wewnętrznej strony mamy również dostęp do bocznej kieszonki, która jako jedyna w całym plecaku została wyposażona w transparentne okienko. Z założenia miało ono służyć jako miejsce do przechowywania telefonu komórkowego. Jednak z praktycznego punktu widzenia jest to bardzo niefunkcjonalne rozwiązanie, więc można je potraktować jako ciekawostkę lub jako przestrzeń do przechowywania drobiazgów z których raczej rzadko będziemy korzystali. Aby jednak w jakiś sposób wykorzystać tę część plecaka, osobiście wsunąłem tam odblaskową naklejkę, która mam nadzieję zwiększy moją widoczność po zmroku. Od zewnętrznej strony natomiast plecak wyposażony został w jedną siateczkową kieszonkę, która idealnie nadaje się na bidon, batony czy inne niezbędniki.

Pozostając przy walorach użytkowych, na szczególną uwagę zasługują wzmocnione i wyprofilowane plecy BA-W35. Zapewniają one bowiem nie tylko odpowiedni komfort podczas użytkowania, ale również zabezpieczają plecy przed ostrymi krawędziami przedmiotów które znajdą się we wnętrzu plecaka. Nie ma bowiem nic bardziej irytującego niż uwierające pakunki które bezlitośnie wbijają się w plecy. Jeśli chodzi o wygodę, warto również zwrócić uwagę na szerokie, regulowane szelki plecaka, które nawet przy dużym obciążeniu nie powodują dyskomfortu związanego z wrzynaniem się pasków w ramiona. Dodatkowo rodzaj oraz profil użytych materiałów (dotyczy to zarówno pleców jak i szelek plecaka) zapewniają optymalną wentylację. Za zwiększenie stabilności odpowiada natomiast regulowany pas piersiowy, którego zatrzaskowa klamra pełni również funkcję gwizdka.

Jak na plecak miejski przystało, opisywany przeze mnie produkt został wyposażony w odblaskowe elementy odpowiadające za zwiększenie naszej widoczność na drodze. Jest to jeden z mniejszych, ale istotniejszych szczegółów jakie powinny znaleźć się nie tylko na tym, ale na każdym innym plecaku czy torbie.

XLC BA-W35 to produkt który waży jedynie 290 g i ma wymiary 240x610x160. Z założenia został zaprojektowany głównie z myślą o jeździe miejskiej, trekkingowej czy górskiej. Nic nie stoi na przeszkodzie natomiast, aby wykorzystywać go nie tylko na rowerze, ponieważ doskonale sprawdza się również jako zwykły plecak do codziennego użytku. Istotną informacją jest fakt, że producent w swojej ofercie posiada nie tylko prezentowany przeze mnie plecak w kolorze zielonym, ale dostępne są również modele w odcieniu czerwonym oraz czarnym.

Podsumowanie

Mając możliwość porównania XLC BA-W35 z produktami innych producentów, mogę stwierdzić, że firma XLC stworzyła plecak, który zarówno pod kątem funkcjonalności jak również ceny doskonale wpasowuje się w potrzeby cyklistów. Jest to bowiem produkt, który doskonale sprawdzi się u wszystkich tych którzy potrzebują lekkiego, wodoodpornego plecaka, który pomieści przedmioty codziennego użytku. Jest on również na tyle wygodny, że mając go na plecach, możemy zapomnieć że się tam znajduje – podczas jazdy w chwili obrócenia się przez ramię nic nie zasłania naszego pola widzenia, natomiast w ciasnych sklepowych alejkach nie zachodzi ryzyko, że przez nieuwagę coś strącimy.

Cena jaką musimy zapłacić za XLC BA-W35 jest dość przystępna. Co prawda na stronie producenta widnieje kwota 65,00 euro, co daje jakieś 300,00 zł, jednak już np. w internetowym sklepie rowerowym rowertour.com możemy go nabyć za niespełna 200,00 zł. Biorąc pod uwagę wszystkie wyżej wymienione aspekty, osobiście uważam, że jest to uczciwa cena jak za produkt tej klasy.