Niniejszym wpisem mam ogromną przyjemność zaprezentować produkt, który oficjalną premierę miał w dniu dzisiejszym. Jest to zatem absolutna nowość wśród asortymentu rowerowego który recenzuję. Mowa o wodoodpornej torbie Ortlieb Handlebar-Pack QR, która z pewnością stanie się obiektem zainteresowania wszystkich miłośników gravelingu i bikepackingu. Moja radość natomiast jest tym większa, ponieważ biorąc pod uwagę datę oficjalnej premiery, istnieje duże prawdopodobieństwo że piszę o niej jako jeden z pierwszych 🙂 .

Kilka słów o…

Montowana na kierownicę torba Ortlieb Handlebar-Pack QR trafiła do mnie na testy dzięki uprzejmości firmy Bikeman, która jest oficjalnym dystrybutorem marki Ortlieb na Polskę. Tak jak wspomniałem na wstępie, otrzymany przeze mnie produkt to absolutna nowość w bikepackingowej ofercie niemieckiego producenta. Spośród dostępnych toreb, ten model wyróżnia się przede wszystkim sposobem mocowania. System Bar-Lock, umożliwia szybki montaż i demontaż torby na kierownicy, co jest szczególnie przydatne podczas podróży, jak również w trakcie codziennego przemieszczania się po mieście.

W trakcie testów produkt na tyle przypadł mi do gustu, że z pewnością nabędę go do swojej prywatnej kolekcji. Ortlieb Handlebar-Pack QR doskonale bowiem wypełniła lukę w moim wyposażeniu. Dzięki swojej funkcjonalności mogłem bez obaw przewozić aparat fotograficzny, oraz obiektywy które podczas wypadów w plener dotychczas transportowałem w plecaku. Dzięki torbie montowanej na kierownicy nie tylko wszystko było dosłownie „pod nosem” i „na wyciągnięcie ręki”, ale również miałem pewność, że dzięki temu że do jej wnętrza swobodnie mieci się cała torba fotograficzna, wiedziałem że nawet w chwili upadku wszystkie moje szkiełka będą całe 🙂 Oczywiście torba Ortlieb to produkt dużo bardziej uniwersalny i wszechstronny, którego zastosowanie nie ogranicza się jedynie do przewożenia torby z aparatem. Jestem przekonany, że każdy z Was znajdzie dla niej dużo ciekawsze zadanie.

Wykonanie i wrażenia z użytkowania

Ortlieb Handlebar-Pack QR (Quick Release) to wodoodporna torba montowana na kierownicę roweru. Wykonana jest z odpornego na ścieranie nylonu (niezawierającego PVC), który pomimo tego że w pierwszym kontakcie może wydawać się niezwykle delikatny, w praktyce tworzy bardzo solidną konstrukcję, zdolną wytrzymać trudy niejednej wyprawy. Jest to dość istotna informacja, ponieważ niniejsza pozycja została skierowana przede wszystkim do miłośników bikepackingu. To właśnie z myślą o tej grupie odbiorców wprowadzono kilka udogodnień, które mają zapewnić jej funkcjonalność podczas bliższych i dalszych wypadów. Przede wszystkim mam tu na myśli system mocowania, który pozwala na szybki montaż jak również błyskawiczne zdemontowanie torby w chwili gdy pojawi się konieczność zabrania jej ze sobą. Co ważne, po jej odczepieniu, na kierownicy nie pozostaje żaden uchwyt ani adapter – cały system mocowania zintegrowany jest z torbą. Dzięki temu w sprawny sposób możemy z niej korzystać również na innych rowerach. Ortlieb Handlebar-Pack QR została bowiem zaprojektowana w taki sposób, aby była w pełni kompatybilna nie tylko z prostymi kierownicami, ale przede wszystkim, aby mogła być mocowana na kierownicach typu baranek. Jej wymiary, oraz zachowany dystans od elementów konstrukcyjnych roweru (główka ramy, kierownica czy mostek), sprawiają, że nie koliduje ona ze sposobem poprowadzenia pancerzy linek czy przewodów, a to z kolei idealnie wpasowuje się w charakter rowerów szutrowych, przełajowych czy szosowych.

Pojemność 11 litrów jaką posiada torba Ortlieb jest wartością która zdecydowanie pozwala zabrać ze sobą najpotrzebniejsze przedmioty, a biorąc pod uwagę fakt, że wnętrze torby stanowi jedna duża komora, możemy do niej swobodnie spakować również pakunki o większych gabarytach. Jeśli natomiast chcielibyśmy nieco inaczej zagospodarować jej wnętrze, wówczas istnieje możliwość dokupienia opcjonalnego organizera dedykowanego do tego właśnie modelu. Dużym udogodnieniem są również siateczkowe kieszonki które znajdują się po obu stronach torby. Bardzo często z nich korzystałem przechowując w ich wnętrzu telefon oraz kilka batoników które zjadałem po drodze 🙂

Ortlieb Handlebar-Pack QR pakowana jest od góry, a system zapięcia to niezawodny rolowany rękaw, który po trzykrotnym zwinięciu zapewnia szczelność zgodną ze standardem IP64. Należy jednak pamiętać, że nie powinno się całkowicie zanurzać torby w wodzie, ponieważ wówczas może dojść do sytuacji w której woda dostanie się do jej wnętrza.

W trakcie swoich wypadów, korzystajac z różnych rodzajów rowerów, testowałem torbę w trzech trybach: miejskim, gravelowym i górskim. Celem takiego postępowania było sprawdzenie czy torba z równie dużą łatwością da się przytroczyć do każdego z posiadanych przeze mnie jednośladów, jak również sprawdzenie jej stabilności podczas przemieszczania się w zróżnicowanym terenie. Ku mojej uciesze system mocowania okazał się na tyle solidny, że nawet podczas jazdy po nierównościach torba idealnie trzymała się na kierownicy. Piszę to z pełną świadomością i odpowiedzialnością, ponieważ tego aspektu byłem najbardziej ciekaw. Początkowo sądziłem, że torba mimo solidnej konstrukcji siłą rzeczy samoczynnie będzie przemieszczała się na kierownicy – nic bardziej mylnego. Jest to nad wyraz proste i bardzo solidne mocowanie. Oczywiście przy większych krawężnikach czy dziurach torba lekko się kołysze, jednak producent pomyślał również o takich sytuacjach. Dzięki znajdujących się wewnątrz jak również na zewnątrz paskach kompresyjnych, możemy dodatkowo zabezpieczyć nasz pakunek przed bezwładnym przemieszczaniem się podczas pokonywania nierówności.

Ortlieb Handlebar-Pack QR to torba o wymiarach szer. 22 cm x wys. 26/32 cm x gł. 18 cm (z adapterem). Ma pojemność 11 litrów, waży niespełna 530 g, a maksymalny ciężar jaki możemy w niej przewozić nie powinien przekraczać 5 kg. Cena jaką musimy za nią zapłacić to kwota ok 550,00 zł, jednak biorąc pod uwagę kapitalną jakość wykonania, rodzaj użytych materiałów, funkcjonalność oraz 5 letni okres gwarancji myślę że jest to pozycja godna rozważenia. Tym bardziej że może to być inwestycja, która będzie procentowała przez kolejne lata użytkowania.

Podsumowanie i uwagi

Podsumowując tę krótką recenzję na koniec chciałbym poruszyć trzy bardzo ważne kwestie, które należy mieć na uwadze przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie torby. Po pierwsze Ortlieb Handlebar-Pack QR nie może być montowana na kierownicach wykonanych z włókna węglowego. Po drugie, z tego co zaobserwowałem, jeśli ktoś posiada kierownicę typu baranek o szerokości mniejszej niż 42 cm, to po pełnym załadowaniu torby (do tego stopnia że ścianki boczne zaczną się wybrzuszać) oraz jednoczesnym zapakowaniu bocznych kieszonek, może dojść do sytuacji w której nie będziemy mogli zmienić przełożenia. Ruch klamkomanetki będzie blokowany przez torbę. Taka sytuacja nie powinna natomiast mieć miejsca w chwili gdy używamy kierownicy z flarą – wówczas wszystko powinno być OK 🙂 Ostatnią kwestią jest fakt, że sposób i miejsce mocowania torby skutecznie uniemożliwi nam korzystanie z lampek, o ile dotychczas montowaliśmy je na kierownicy. Wystający ponad kokpit profil torby skutecznie blokuje źródło światła. Z tego względu warto pomyśleć o dodatkowym wsporniku na lampkę, który nieco ją podniesie, lub rozważyć przytroczenie światełka bezpośrednio do torby.

Są to uwagi które w niektórych przypadkach mogą mieć istotne znaczenie, jednak nie zmienia to faktu, że Ortlieb Handlebar-Pack QR to najwyższej klasy produkt, którego jakość wykonania, rodzaj użytych materiałów czy funkcjonalność potwierdza renomę oraz solidną pozycję niemieckiego producenta na rynku. A trzeba przypomnieć, że jest to jedna z nielicznych firm, która od lat znajduje się w ścisłej czołówce producentów specjalizujących się w produkcji sakw, plecaków i toreb rowerowych.