We wpisie „Jak kupić używany rower?” poruszałem temat dotyczący zakupu jednośladu “z drugiej ręki”. Ze względu na to, że znaczna część osób jednak obawia się, że nabyty egzemplarz może posiadać ukryte wady, tym razem skupiłem się na kwestii wyboru oraz zakupie nowego roweru.

Korzyści płynące z nabycia jednośladu prosto od dystrybutora są bezsprzeczne. Maszyna jest nowa, czyściutka, pachnąca i pozbawiona ryzyka zakupu z nielegalnego źródła, a dodatkowo otrzymujemy gwarancję, dzięki której mamy pewność, że naszym zakupem będziemy mogli cieszyć się przez wiele lat.

Lokalny dystrybutor czy internetowy sklep rowerowy?

Po podjęciu decyzji o zakupie jednośladu, logicznym byłoby skierowanie pierwszych kroków do stacjonarnego sklepu rowerowego. Przymierzenie się do wymarzonego roweru daje nam pewność, że odpowiednio dobierzemy rozmiar ramy. Będziemy również mogli sprawdzić jakość wykonania produktu, a przy odrobinie szczęścia może uda nam się odbyć jazdę testową 🙂 Jednak w przypadku małych i średnich miejscowości sprawa nie jest taka prosta. Lokalne firmy (ze względów ekonomicznych) rzadko posiadają na stanie wszystkie modele z katalogu danego producenta. Oczywiście możemy zamówić towar na miejscu, jednak w mojej ocenie znacznie łatwiej jest skorzystać z usług internetowego sklepu rowerowego.

Dla przykładu posłużę się ofertą rowertour.com. Wybór sklepu nie jest przypadkowy, ponieważ w swojej ofercie posiadają rower, który elektryzuje mnie od dawna, a zakup którego będę musiał chwilowo odłożyć w czasie. Mowa o Rondo RUUT CF 2. Dla mnie rower – bajka 🙂 Zakochałem się w tym modelu odkąd przy okazji wpisu „Rondo – The Future Is Beyond Tarmac”, miałem możliwość bliższego poznania oferty gdańskiej firmy.

Wracając do rowerowego sklepu online…

Zaletą zakupu w internetowym sklepie rowerowym, jest możliwość dokładnego zapoznania się z pełną specyfikacją konkretnego modelu. Mamy również sposobność sprawdzenia oferty innych producentów, oraz porównania ich z naszym pierwotnym wyborem. W sklepach stacjonarnych, w większości przypadków raczej nie będziemy mieli takiej możliwości. Dodatkowo, zakup online wymusza na nas wstrzemięźliwość 🙂 Osobiście uważam to za zaletę, ponieważ bardzo entuzjastycznie podchodzę do tematu zakupu kolejnych rowerów. Podświadomie wewnętrzny diabełek podpowiada mi że muszę mieć je wszystkie 🙂 A tak na poważnie, chodzi o to, że pośpiech jest złym doradcą. W przypadku wyboru roweru, którego zakup powinien być traktowany jako inwestycja na lata, nie należy się spieszyć. Kupując rower online, powściągliwość dostajemy niejako w gratisie. Mamy czas aby na spokojnie przeanalizować wszystkie szczegóły techniczne wybranego modelu. W razie wątpliwości możemy skorzystać z oferowanego narzędzia jakim jest „zapytanie o produkt”. Sprzedawca (w tym wypadku rowertour.com) zapewne bardzo chętnie odpowie na wszytskie nasze pytania. Kolejnym miarodajnym wyznacznikiem mogą być również opinie innych użytkowników w zakresie interesującego nas sprzętu.

Oczywistym jest, że największym mankamentem zakupu na odległość – niezależnie od tego czy jest to nowy nabytek, czy maszyna z drugiej ręki – to brak możliwość przymierzenia się do roweru. Jednak mamy inną opcję. Na stronie sklepu dostępna jest informacja dot. geometrii ramy, na podstawie której możemy dobrać odpowiedni rozmiar. Dodatkowo z tabeli możemy wyczytać inne ważne z punktu widzenia użytkownika informacje. Rozstaw kół, kąty nachylenia, długość czy wysokość poszczególnych elementów roweru mówią wiele o charakterze i przeznaczeniu roweru. Z doświadczenia wiem, że kupując rower w sklepie stacjonarnym, mało kto pyta geometrię. Wówczas radocha spowodowana niezbyt odległą wizją pierwszej jazdy jest tak wielka, że zapominamy o tym ważnym elemencie 🙂

A tak to wygląda w praktyce (link pod zdjęciem):

Zakup za gotówkę czy rower na raty?

Jeśli już przebrnęliśmy przez dziesiątki stron z kolejnymi pozycjami, ostatecznie decydując się na zakup wymarzonego modelu, pada kolejne pytanie: „Dlaczego tak drogo?” 🙂 Jest to ta część, która na chwilę sprowadza nas na ziemię. Tocząc zażarty bój sami ze sobą, biorąc pod uwagę wszystkie wcześniej analizowane aspekty, podejmujemy decyzję. Kupujemy.

Wracając do wybranego przeze mnie modelu Rondo, wydatek rzędu kilkunastu tysięcy złotych to raczej poważna inwestycja. Niezależnie czy mówimy o kwotach rzędu kilku, kilkunastu czy kilkudziesięciu tysięcy, każdy z nas zna swoje możliwości finansowe. W związku z czym, skoro podjęliśmy decyzję o zakupie, ostatecznie musimy wybrać formę sfinansowania transakcji. Idealnie byłoby dysponować odliczoną kwotą i bez zbędnych formalności w ciągu kilku minut dokonać płatności. Na szczęście, te osoby które nie mogą sobie pozwolić na jednorazowe wydanie określonej kwoty, lub po prostu wolą rozłożyć zakup w czasie, mogą skorzystać z możliwości zakupu na raty.

Nie jestem finansistą i nie będę wchodził w szczegóły tej formy płatności, niemniej fajnie że mamy taką opcję. O ile spełnimy wszystkie bankowe wymogi, po kilkunastu minutach możemy stać się szczęśliwymi posiadaczami wymarzonego jednośladu. Informacja zawarta na stronie jest prosta i czytelna. Sami możemy sprawdzić całkowity koszt kredytu, jak również przeprowadzić prostą symulację planu spłaty. Kwestia wyboru zależy zatem od nas samych.

Podsumowanie

Odpowiedź na pytanie zawarte w tytule wpisu nie jest zatem oczywista. Każda z form zakupu nowego roweru ma swoje plusy i minusy. Kupując w sklepie stacjonarnym możemy obejrzeć rower, przymierzyć się do ramy a być może nawet zrobić rundkę honorową. Natomiast w internetowym sklepie rowerowym, mamy znacznie większy wybór, specyfikację techniczną wyciągniętą na pierwszy plan oraz czas na uspokojenie rozgrzanej głowy przed podjęciem decyzji o zakupie. Coraz częściej zaciera się również granica pomiędzy sklepami internetowymi i stacjonarnymi, dotycząca obsługi przed i po sprzedażowej. Część internetowych sklepów rowerowych umożliwia swoim klientom wykonanie serwisu zakupionego jednośladu. Jeśli więc masz to szczęście i np. mieszkasz w mieście w którym sklep internetowy posiada punkty obsługi technicznej (tak jak rowertour.com w Bydgoszczy), wówczas mamy dwa w jednym 🙂 . Tak czy inaczej przed podjęciem decyzji o zakupie warto poświęcić chwilę, aby sprawdzić która z form zakupu będzie dla nas korzystniejsza. Zakup w sklepie stacjonarnym czy internetowym sklepie rowerowym. Decyzję podejmijcie sami.