Nawiązując do wcześniejszego posta w którym to jako jeden z elementów wyposażenia domowego warsztatu opisywałem zestaw XLC TO-S41, przyszła kolej na nieco większy model, znajdujący się w ofercie firmy XLC. Tym razem kilka słów na temat klucza dynamometrycznego XLC TO-S40, którego zakres pracy pozwala na bezpieczne dokręcanie elementów wymagających użycia nieco większej siły.

Kilka słów o…

Rozważając nabycie klucza dynamometrycznego najprawdopodobniej staniemy przed dylematem na jaki rodzaj narzędzia się zdecydować. Nie mam tu na myśli konkretnego modelu, a raczej zakres jego pracy. Jeśli chcielibyśmy mieć możliwość dokręcenia wszystkich połączeń śrubowych w rowerze zgodnie ze wskazanymi momentami, wówczas najprawdopodobniej będziemy zmuszeni do korzystania z co najmniej dwóch kluczy, których przedziały tylko w niewielkim stopniu się ze sobą pokrywają. Zostając jednak przy produktach niemieckiej marki, to o ile w przypadku XLC TO-S41 wynosił on 3-15 Nm, tak w prezentowanym XLC TO-S40 jest to zakres 6-30 Nm. Dzięki takiemu rozwiązaniu, w zależności od potrzeb, można bezpiecznie wykonywać serwis poszczególnych elementów jednośladu.

Funkcjonalność, jakość wykonania i cena

XLC TO-S40 to klucz dynamometryczny przeznaczony do stosowania w domowym warsztacie. Wyposażony w końcówkę 3/8” pozwala na dokręcanie połączeń śrubowych z siłą 6-30 Nm. Poza zrobioną z tworzywa obrotową rękojeścią, która jednocześnie odpowiada za jego regulację, narzędzie zostało wykonane ze stali. Długość klucza wynosi 280 mm i w odróżnieniu od XLC TO-S41 w plastikowym ochronnym pudełku, w które został zapakowany, w zestawie nie znajdziemy dodatkowych bitów czy końcówek.

Regulacja XLC TO-S40 odbywa się poprzez odciągnięcie (zgodnie z oznaczeniami LOCK/UNLOCK) metalowego pierścienia znajdującego się u nasady klucza, a następnie przekręcenie całej rękojeści w pożądanym kierunku. Siłę ustawionego momentu obrotowego można wyczytać z naniesionej na kluczu podziałki, która wyskalowana jest w zarówno w Nm jak i FT-LB. Oznakowanie jest czytelne a sam mechanizm działa lekko i płynnie.

Istotną kwestią jest natomiast sama eksploatacja klucza. Zgodnie z zaleceniami producenta, w celu odpowiedniego rozprowadzenia smaru wewnątrz narzędzia, przed pierwszym użyciem lub w przypadku, gdy nie był on używany od dłuższego czasu, zaleca się kilkukrotne ustawienie go do najwyższej wartości. Natomiast po zakończonej pracy należy pamiętać, aby zawsze ustawiać go w pozycji „0”. Klucz skalibrowany jest z dokładnością +/- 4%, a stosując się do wytycznych będziemy mieli pewność, że ta wartość się nie zmieni.

Należy również pamiętać, że XLC TO-S40 to precyzyjne narzędzie pomiarowe z którego nie powinno się korzystać jak z normalnej grzechotki. Każde dokręcenie z siłą większą niż ustawiona na kluczu może spowodować jego uszkodzenie.

Jakość wykonania opisywanego modelu nie budzi zastrzeżeń. Wszystko spasowane jest bardzo dobrze, regulacja odbywa się płynnie a sam moment uzyskania odpowiedniej wartości dokręcanego połączenia jest sygnalizowany wyraźnym kliknięciem. Klucz jest bardzo masywny i ciężki, przez co ma się wrażenie, że korzysta się z narzędzia wykonanego z dobrej jakości materiałów. Niestety na stronie producenta nie znalazłem informacji dotyczącej rodzaju stali z jakiej został odlany, niemniej tak jak wspomniałem wcześniej prezentuje się naprawdę dobrze.

Cena jaką należy zapłacić za XLC TO-S40 to kwota rzędu 350,00-400,00 zł. Czy to dużo, czy mało, ocenę zostawiam Wam. Osobiście jednak uważam, że warto na wyposażeniu domowego warsztatu mieć przyrząd, który pozwoli kontrolować siłę dokręcanych połączeń, tym samym zabezpieczając się przed ewentualnością zerwania gwintu czy spowodowania pęknięć wykonanych z włókna węglowego elementów.