Falcon Wheels to mała firma ze stolicy warmii i mazur, która od niedawna zajmuje się produkcją i dystrybucją karbonowych kół szosowych. Dlaczego o nich piszę? Ponieważ pomimo tego, że dopiero rozpoczynają swoją działalność na rynku już mogą się pochwalić otrzymaniem certyfikatu UCI – Międzynarodowej Unii Kolarskiej umożliwiającym dopuszczenie kół Falcon do wszystkich zawodów z kalendarza UCI.

Uzyskanie pozytywnych wyników w restrykcyjnych testach wytrzymałościowych, gdzie koło poddawane jest próbie uderzenia z siłą 12 kg w obręcz bez ogumienia, nie jest dziełem przypadku. Długoletnie doświadczenie osób zaangażowanych w proces produkcji, jak również staranne dobranie poszczególnych materiałów oraz komponentów, dały rewelacyjny wynik odchylenia radialnego 0,67 mm i bocznego 0,3 mm (dla koła 50mm), gdzie akceptowalny próg to 1 mm odkształcenia radialnego i 1 mm bocznego.

W ofercie Falcon Wheels możemy znaleźć koła szosowe pod szytkę (do hamulców szczękowych) jak również koła dostosowane do systemu dętkowego (do hamulców szczękowych / tarczowych), które w razie konieczności, bez ponoszenia większych kosztów można przerobić na system tubeless ready.

Obręcze

Wszystkie koła olszyńskiej firmy wykonane są na bazie obręczy o szerokości zewnętrznej 25 mm w kształcie U-shape z włókna węglowego T700, natomiast powierzchnia hamująca pokryta jest powłoką bazaltową co znacznie wydłuża żywotność koła, wycisza proces hamowania jak również zwiększa odporność na wysokie temperatury powstające na skutek tarcia. W zależności od modelu możemy zamówić koła o wysokości kołnierza od 38 mm do 88 mm, co pozwala na dobranie odpowiedniej opcji wg własnych potrzeb. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom technicznym otrzymujemy wyjątkowo wytrzymałą i sztywną obręcz o niskim współczynniku aerodynamicznym. Dodatkowo, w celu zapewnienia jak najlepszej jakości, zarówno podczas procesu produkcji w fabryce (Chiny), jak również w montowni firmy Falcon Wheels, aby mieć pewność że obręcze pozbawione są ukrytych wad, każdy egzemplarz poddawany jest kontroli jakości.

Piasty

Do produkcji kół wykorzystuje się piasty Powerway R36, DT Swiss 350 lub po wcześniejszych ustaleniach DT Swiss 240.

W opcji Powerway R36 otrzymujemy bardzo lekkie piasty z karbonowym korpusem oraz łożyskami maszynowymi. Przednie koło zaplatane jest na 20 szprych w słoneczko, natomiast tylna piasta dedykowana na 24 szprychy po stronie napędowej zaplatana na jest 2 krzyże a po stronie przeciwległej w słoneczko.

Natomiast wybierając piasty DT Swiss 350, które wyposażone są w maszynowe łożyska schowane w aluminiowym korpusie, przednie koło w przypadku hamulców szczękowych zaplecione będzie w słoneczko (20 szprych) natomiast w przypadku hamulców tarczowych w układzie na 2 krzyże (24 szprychy). Tylna piasta, niezależnie od rodzaju hamulców dedykowana jest na 24 szprychy zaplecione po obu stronach na 2 krzyże. Piasta DT Swiss 350 zbudowana jest na bazie kultowego modelu DT Swiss 240, który gwarantuje długotrwałą i niezawodną pracę kół.

Szprychy

W celu zapewnienia kołom sztywności i wytrzymałości, jak również odpowiedniej aerodynamiki, we wszystkich modelach użyto cieniowanych szprych Sapim CX-Ray straightpull. Jest to model, który dzięki swojej lekkości (porównywalne do tytanu), elastyczności i trwałości znajduje również zastosowanie w innych odmianach kolarstwa m.in. w downhillu, gdzie poddawane są ekstremalnym przeciążeniom.

Nyple

Nyple wykorzystywane w kołach Falcon, to dedykowany do obręczy o wysokim profilu model DT Swiss alu pro lock hidden. Nyple montowane są od wewnątrz, dzięki czemu w obręczy jest mniejszy otwór niż przy stosowaniu nypli zewnętrzynch, a on sam opiera się większą powierzchnią o obręcz, co pozwala zastosować mocniejszy naciąg szprych, co ma znaczący wpływ na sztywność, oraz aerodynamikę koła. Dodatkowo, aby zabezpieczyć szprychy przed ewentualnym poluzowaniem, nyple wypełniane są specjalnym klejem zapewniając długoletnią eksploatację.

Personalizacja

Aby wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i dopasować kolor logotypu umieszczonego na obręczach, firma Falcon Wheels oferuje szeroki wachlarz kolorystyczny. Samo logo wykonane jest z wysokiej jakości folii ploterowej odpornej na zmienne warunki atmosferyczne oraz światło promieni słonecznych. Istnieje również możliwość zamówienia samych naklejek w celu personalizacji już użytkowanych kół, co jest szczególnie przydatne w sytuacji, gdy przekładamy koła do innego roweru.

Montaż

Montażem kół Falcon zajmują się fachowcy z wieloletnim doświadczeniem, gdzie podczas całego procesu z dbałością o najdrobniejszy szczegół, za pomocą specjalistycznych przyrządów, na bieżąco kontrolowane są poszczególne parametry. Każde koło poddawane jest próbie obciążenia bocznego i radialnego, a następnie po założeniu opony bądź szytki, proces jest ponawiany. Dopiero tak sprawdzone egzemplarze trafiają do zamawiającego.

Do każdego kompletu kół otrzymamy komplet klocków hamulcowych przystosowanych do obręczy karbonowych (dotyczy kół na hamulce standardowe), zaciski (dotyczy kół na piastach Powerway R36) oraz w przypadku opcji kół dedykowanych pod oponę, otrzymamy opaski na obręcze. Wszystkie modele Falcon Wheels objęte są dwuletnią gwarancją oraz programem Crash Replacement.

W celu bliższego poznania oferty firmy, zapraszam na ich stronę internetową www.falconwheels.pl